НовиниНовини26 травня 2025

Чеський претендент на «Оскар» та французький фільм про Голокост у Чернівцях: кінофестиваль Миколайчук OPEN оголосив міжнародний конкурс

За «Залізного Миколайчука» змагатиметься 8 фільмів зі всього світу

Втретє фестиваль глядацького кіно Миколайчук OPEN проведе міжнародний повнометражний конкурс. Цьогоріч до нього увійшло 8 фільмів, які обʼєднані темою фестивалю — «Людина в центрі історії». Серед фільмів, які змагатимуться за головний приз гіти з Берлінале, Роттердаму, Локарно, Sundance та претендент на «Оскар» від Чехії. Переможця визначить глядацьке голосування, а сам фільм-лауреат отримає 1500$ та статуетку — Залізного Миколайчука. 

Нагадуємо, що 1+1 media є генеральним медіапартнером фестивалю.

До Міжнародного повнометражного конкурсу увійшли:

— «Гаряче молоко» / Hot Milk (Велика Британія, Греція, Австралія), реж. Ребекка Ленкевич — режисерський дебют сценаристки та драматургині («Ада») зі зіркою серіалу «Сексуальна просвіта» Еммою Маккі у ролі вічної студентки. Картина розповідає про доньку, яка присвятила себе догляду за матірʼю на кріслі колісному. Також у фільмі зіграли Фіона Шоу («Андор») та Вікі Кріпс («Корсет»), а світова премʼєра відбулась в основному конкурсі Берлінале. 

— «Дівчата у підвішеному стані» / Girls on Wire (Китай), реж. Вівіан Цюй — ще одна премʼєра з цьогорічного конкурсу Берлінале розповідає про двох зведених сестер, які багато років не спілкувалися між собою. Їх знову зводить смертельна небезпека, яка загрожує одній з дівчат.

— «Кімната Мар'яни» / Mariana's Room (Франція, Ізраїль, Угорщина, Бельгія), реж. Еммануель Фінкель — події стрічки розгортаються у Чернівцях під час Другої Світової війни. У центрі сюжету — єврейський хлопчик Г’юґо, який переховується у борделі та жінки, які прихистили його. Головну роль виконала зірка французького кіно Мелані Тьєррі («Теорема Зеро»), яка заради ролі вчила українську. Також велику роль у стрічці зіграла українка Олена Хохлаткіна («Памфір»). 

— «Поховай нас у самотній пустелі» / Bury Us in a Lone Desert (В’єтнам), реж. Нгуєн Ле Хоанг Пхук — фільм з міжнародного кінофестивалю у Роттердамі поєднує незвичну форму (кадрування у формі кола) і ще незвичнішу історію про грабіжника та чоловіка, який не може відпустити смерть своєї дружини, тому живе з її лялькою.  

— «Хвилі» / Waves (Чехія, Словаччина), реж. Їржі Мадл — другий за зборами найкасовіший чеський фільм усіх часів та чеський кандидат на премію «Оскар». Історична драма з елементами трилеру розповідає про роботу радіостанції, яка була справжнім кошмаром для комуністичної влади Чехословаччини та події Празької весни, коли радянські війська вторглися у країну. Показ відбудеться за підтримки Чеського Центру у Києві. 

— «Хороша сестра» / Good Sister (Німеччина, Іспанія), реж. Сара Міро Фішер — стрічка з секції «Панорама» Берлінського кінофестивалю про Роуз та її старшого брата Сема, з яким у них дуже близькі стосунки. Коли Сема звинувачують у зґвалтуванні, Роуз просять свідчити проти нього в рамках розслідування. Драма морального неспокою, яка сміливо говорить про культуру скасування та насилля.

— «Червоний шлях» / Red Path (Туніс, Франція, Бельгія, Польща, Саудівська Аравія, Катар), реж. Лотфі Ашур — напружена драма з кінофестивалю в Локарно слідкує за молодим пастухом Ахрафа та його здатністю подолати травматичний досвід — насильницьку смерть двоюрідного брата.

— Luz (Китай, Гонконг), реж. Флора Лау — нова робота з номінанткою на «Оскар» Ізабель Юппер («Вона») у головній ролі показує як стикаються два різні світи в одній VR грі: доньки, яка переживає за хвору матір та батька, який намагається налагодити зв’язок зі своєю донькою.

«Щороку ми розглядаємо сотні фільмів, щоб відібрати найкращі, на нашу думку, для участі в міжнародному конкурсі. Цьогоріч це фільми з Європи та Азії, зняті жінками (чотири фільми) та чоловіками (теж чотири фільми). Всі фільми мають одну спільну рису. Вони резонують нашій темі, — “Людина в центрі історії”, — і їх герої та героїні або протистоять історичних подіям, що здаються нездоланними, або самі формують сюжет, за яким хочуть жити. У конкурсі немає українських фільмів, але ми знайшли абсолютно неочікувану французьку історію про Чернівці, де майже 100% часу лунає українська — нею говорить навіть французька зірка», — коментує програмний директор фестивалю Алекс Малишенко.

Раніше фестиваль Миколайчук OPEN оголосив перші міжнародні та українські стрічки з програми четвертої едиції. У секції «Ґала-премʼєри» покажуть новий фільм Арі Астера «Еддінгтон», мюзикл з Тільдою Свінтон «Кінець», аніме «Кольори всередині» та режисерський дебют акторки Єви Віктор «Пробач, дівчинко». Також до програми увійшли українські документальні фільми, серед яких продюсерський проєкт Сари Джессіки Паркер з Олександром Тереном «Перший ряд». У межах національного короткометражного конкурсу покажуть 23 українські фільми, а у день народження Івана Миколайчука глядачі і глядачки зможуть подивитися відсканований та раніше недоступний фільм «І в звуках памʼять відгукнеться…»  про Миколу Лисенка з Ольгою Сумською у ролі його коханої.

Розклад показів зʼявиться незабаром. Глядацькі абонементи вже у продажу.

Фестиваль глядацького кіно «Миколайчук OPEN» відбудеться з 14 до 21 червня у місті Чернівці за підтримки Чернівецької міської ради та Культурно-мистецького центру ім. Івана Миколайчука.

Читайте також