
Ветеранський бізнес: як отримати стартовий капітал, підтримку та хто може ними скористатися
“Життя після шрамів” — масштабний соціальний проєкт 1+1 media, покликаний допомогти ветеранам та ветеранкам на шляху повернення до цивільного життя, а також систематизувати унікальний досвід українських роботодавців у взаємодії з цією цільовою аудиторією.
В межах проєкту ми розповідаємо про історії ветеранів, що повертаються до цивільного життя, труднощі на цьому шляху та успіх, якого вони досягають. Зокрема, і в сфері бізнесу.
То як ветеранові розпочати власну справу? Де знайти стартовий капітал? І які можливості є сьогодні для розвитку ветеранського бізнесу в Україні?
Деталями державної підтримки ветеранського бізнесу в межах проєкту “Життя після шрамів” поділилася заступниця Міністра у справах ветеранів, ветеранка Юлія Кіріллова.
А переглянути епізод “Життя після шрамів” про ветеранський бізнес можна за посиланням.
Стартовий капітал для ветеранського бізнесу
Сьогодні Міністерство у справах ветеранів надає ветеранам та ветеранкам цілу низку можливостей для відкриття або ж розвитку власної справи. Насамперед, Міністерство надає доступ до стартового капіталу - через Український ветеранський фонд. Ця бюджетна установа надає ґрантову підтримку за двома основними програмами.
Перша програма — мікрофінансування. Вона передбачає компенсацію за купівлю обладнання для бізнесу у сумі до 20 тис гривень. Друга програма — це макрофінансова ініціатива “Варто”, за якою ветерани та ветеранки можуть отримати від 500 тис до 1,5 млн гривень на розвиток або започаткування власного бізнесу.
До слова, зараз триває набір заявок для участі в програмі “Варто РОБИти своє 2.0”, яка передбачає ґрант на суму від 600 тис до 1,6 млн гривень.
Хто може отримати ґрант?
У Міністерства в справах ветеранів є план конкурсних програм. Так, у 2025 році на фінансування ветеранського бізнесу Міністерство отримало 300 млн гривень. Цих коштів вистачить, щоб в цілому підтримати більш ніж 160 ветеранських бізнесів. Конкурсні програми в межах ініціативи проводяться періодично впродовж року. Тобто, охочі декілька разів на рік отримують можливість подати свій аплікаційний пакет, а вже конкурсна комісія розглядатиме його.
Завантажити пакет можна у CRM-системі Міністерства. Попередні конкурсі програми доступні на сайті Українського ветеранського фонду.
“Там є повний опис всього конкурсу, порядку та умов його проведення. Там є аплікаційні форми грантової заявки, зразки для заповнення бюджету даного проєкту. І потім ці всі документи разом з установчими завантажуються в CRM-систему”, — каже Юлія Кіріллова.
Слід зазначити, що подаватися на участь у програмі можуть і родичі ветеранів.
Перелік документів, необхідних для оформлення аплікаційного пакету, доступний на сайті Українського ветеранського фонду.
Попит на підтримку ветеранського бізнесу
За даними Міністерства ветеранів, попит на підтримку ветеранського бізнесу зростає. Так, у 2023 році на участь у конкурсних програмах надійшло 450 заявок. У 2024 — вже близько 480. Щороку позитивну відповідь на заявку отримували близько 165 бізнесів.
“Ми бачимо, що ветерани і ветеранки націлені на те, щоб ставати економічно незалежними. Коли ми моніторили успішність цих бізнесів, то побачили, що цими підприємцями було створено більш, ніж 800 нових робочих місць. І вони працевлаштовували, переважно, таких самих ветеранів або членів родин ветеранів, або членів родин загиблих. Це надзвичайно важливо”, — зауважує Юлія Кіріллова.
Слід додати, що в статистиці не враховані сезонні працівники.
Менторство
Міністерство у справах ветеранів розробило спеціальні менторські програми, щоб полегшити процес ведення бізнесу для ветеранів та ветеранок.
“Ветерани та ветеранки під час своєї служби стають менш конкурентоспроможними на ринку в зв’язку з тим, що вони знаходяться на фронті і їхній бізнес дуже часто немає кому вести. Саме тому ми створюємо для них програми менторської підтримки. Ми проводимо для них різноманітні тренінги-вебінари, щоб посилити їх саме в тих місцях, де вони відчувають найбільшу потребу”, — пояснює Юлія Кіріллова.
Найпопулярніші сфери бізнесу
На першому місці серед ветеранів та ветеранок — агросектор. Також, популярністю користуються виробництво та сфера послуг.
Зростає попит і на видавництво. Тобто, ветерани не лише пишуть власну літературу, а й видають її.
Перспективи в Україні
Станом на початок 2025 року в урядовому реєстрі нараховувалося 1,4 млн ветеранів та ветеранок. Серед них — майже 18 тисяч зареєстровані, як ФОП. Втім, тут не враховані Захисники та Захисниці, які є засновниками або співзасновниками юридичних осіб. Вести реєстр таких підприємців Міністерство поки не має змоги.
“Судячи з того, як ветерани подають до нас на конкурсні програми і з того, як від них зростає запит на інформацію щодо ведення бізнесу, ми бачимо, що популярність цього зростає. Вони (ветерани - ред.) бачать як можливість для себе, так і підтримку від держави та органів місцевого самоврядування. Бо існують і регіональні програми підтримки ветеранів та ветеранок. Сьогодні Міністерство у справах ветеранів проводять регіональні діалоги з владою та бізнесом, де ми комунікуємо і допомагаємо. Працевлаштування самих ветеранів сьогодні для нас є надзвичайно важливим пріоритетом. Економічно незалежний ветеран — це запорука сильної та успішної країни”, — підсумовує Юлія Кіріллова.
Проєкт “Життя після шрамів” можна переглянути щочетверга о 10:30 на 1+1 Україна. А також - в записі на платформі кіно та телебачення “Київстар ТБ”. Після етеру, епізоди будуть доступними і на Youtube-каналі 1+1.
Партнерами проєкту стали: Міністерство у справах ветеранів України, Київстар ТБ, robota.ua, Український ветеранський фонд, ГО «Серце Азовсталі», INTERTOP, ГО «Безбар’єрність» та спільнота «Бізнес без бар’єрів», яка об’єднана навколо ініціативи першої леді Олени Зеленської.