
Ветеранський спорт: як отримати державну підтримку, який вид обрати для себе та які змагання проводять в Україні та закордоном
«Життя після шрамів» — масштабний соціальний проєкт 1+1 media, покликаний допомогти ветеранам та ветеранкам на шляху повернення до цивільного життя, а також систематизувати унікальний досвід українських роботодавців у взаємодії з цією цільовою аудиторією.
Проєкт виходить в етер щочетверга о 10:30 на телеканалі 1+1 Україна.
В межах “Життя після шрамів” ми розповідаємо про історії ветеранів, що повертаються до цивільного життя, труднощі на цьому шляху та успіх, якого вони досягають. Зокрема, і в сфері спорту.
То які можливості сьогодні є у ветеранів? Як держава підтримує ветеранський спорт? І де знайти корисні ресурси?
Деталями державної підтримки ветеранського спорту поділилися ветеран, заступник Міністра у справах ветеранів України Руслан Приходько та президент ГО «Федерація стронгмену України» Сергій Конюшок.
А переглянути епізод «Життя після шрамів» про ветеранський спорт можна за посиланням.
Змагання та можливості
«Що таке ветеранський спорт? Ми всі знаємо про нашу збірну Invictus, про нашу збірну Warrior (Warrior Games — ветеранські змагання у США) — про наших левів та левиць, які перемагають на всіх світових аренах і займають призові місця. Це історія про дипломатію, про боротьбу над собою, про велику медійність та визнання в усьому світі», — каже Руслан Приходько.
Нині Міністерство у справах ветеранів займається проведенням відборів, забезпеченням нормативного регулювання, визначенням форматів відповідних змагань. Лише минулого року на відбіркові змагання Invictus Games подалися понад 500 ветеранів. Це — рекорд.
Водночас, організацією змагань різних рівнів займається і ГО «Федерація стронгмену України». Її президент Сергій Конюшок зазначає — кількість учасників-ветеранів зростає щороку.
«Якщо в 2023 році ми особисто запрошували кожного ветерана, особисто дзвонили йому. Ми вважали, що 30 ветеранів на змаганні - це успіх. То в 2024 році у нас вже мінімум 100 учасників-ветеранів», — каже він.
Федерація організовує змагання трьох рівнів: регіональні — щоб залучити якомога більше ветеранів; національні - серйозніші вимоги до учасників, відбір до міжнародних змагань; міжнародні - Strong Spirit’s Games, які вперше організували в Мадриді в межах фестивалю Arnold Classic.
Програми підтримки
Міністерство у справах ветеранів розробило низку програм підтримки ветеранського спорту. Зокрема, спільно з Міністерством цифрової трансформації та «Дія» відомство запустило ініціативу, яка дозволяє ветеранам отримувати 1500 грн на заняття спортом кожного кварталу.
«Це експериментальний проєкт, націлений на залучення ветеранів. За його першу ітерацію заявку на отримання коштів на спорт подали 25 тисяч ветеранів», — зауважує Руслан Приходько.
Також, уряд розбудовує політику залучення приватної спортивної інфраструктури. Тобто, з приватними спортивними мережами або окремими залами підписують угоди, яка дозволяє таким закладам надавати спортивні послуги ветеранам за марковані кошти в програмі «Дія». Втім, якщо мережі або зали відповідають вимогам: працюють прозоро та сплачують податки.
Загалом, вже на початку року до програми долучилися понад 490 спортивних залів по всій країні.
За даними Міністерства у справах ветеранів спортом займаються вже понад 100 тисяч українських Захисників та Захисниць.
«Ми запровадили фахівців супроводу ветеранів війни, які “озброєні” всіма програмами та можливостями ветерана. Нами створена електронна карта послуг ветеранів війни, щоб кожен ветеран, незалежно від того, в якій громаді він проживає, мав можливість зайти на наш сайт Е-Ветеран і переглянути, які для нього є активності», — додає Руслан Приходько.
Види спорту
Міністерство у справах ветеранів ставить за мету розвивати широкий спектр видів спорту для ветеранів та ветеранок. Важливим фактором тут є інклюзивність. Зокрема, регбі на кріслах колісних, баскетбол на кріслах колісних, зимові види спорту, бокс, джиу-джитсу.
Водночас, ГО «Федерація стронгмену», насамперед, концентрується на тих видах спорту, доступ до яких є навіть у віддалених громадах — жим лежачи, жим гирі, веслувальний тренажер і аірбайк. Також, там обіцяють запустити серію відеоуроків з базовими тренуваннями.